1. DBL Lights

  image
  لامپ های DBL
 2. Dana Baspar

  image
  شرکت دانا بسپار
 3. Polymer Pishrafteh Dana

  image
  Polymer Pishrafteh Dana
 4. Dana Pasargad

  image
  شرکت دانا پاسارگاد

مقالات

تعریف پلاستیک

گروه: پلاستیک
۶ اسفند ۱۳۹۲

 

      

       تعریف پلاستیک :

امروزه پلاستیک ها جزئی از زندگی انسانها شده‌اند و در ساخت اشیای مختلف، از وسایل خانگی و مورد مصرف عمومی تا ابزار دقیق و پیچیده پزشکی و علمی، به کار می‌روند. مهندسان و طراحان، پلاستیک‌ها را به دلیل وجود ترکیبی از خواص متنوع، در مقایسه با سایر مواد مورد توجه قرار می‌دهند. این خواص عبارت است از: سبکی (وزن)، سختی و انعطاف‌پذیری، مقاومت در مقابل خوردگی، رنگ‌ پذیری، شفافیت، سهولت شکل‌پذیری و ...

 • پلی اتیلن (پلی الفین) .( Poly  Ethylene (PE :

پلی اتیلن ها دارای (HDT Heat Deflection Temperature) دمای تغییر شکل تحت بار پائینی هستند اما. فرایند پذیری آنها بسیار مناسب بوده و نیز دارای مقاومت شیمیایی بسیار خوبی می باشند بطوریکه هیچگونه مواد شیمیایی بجز زایلن جوشان بر روی آن اثر ندارد.

پلی اتیلن خود شامل چندین نوع زیر می باشد:

1.             : (Low Density Poly Ethylene) LDPE

پلی اتیلن با دانسیته پائین : میزان کریستال شدن و خواص مکانیکی این نوع پلی اتیلن پائین می باشد . از موارد مصرف آن تولید کیسه است.

2. : High Density Poly Ethylene) HDPE

پلی اتیلن با دانسیته بالا که میزان کریستال شدن با لایی نیز دارد . از موارد مصرف آن قطعات خانگی و تزریقی میباشد . از موارد دیگر کاربرد می توان از باک بنزین ، گل پخش کن خودرو و لوله های آبیاری نام برد.

3. : Linear Low Density Polyethylene) LLDPE

پلی اتیلن با دانسیته پائین با زنجیر خطی ، از موارد کاربرد آن تولید لوله های آبیاری و کیسه های بسته بندی می باشد .

4. : Cross linkable Polyethylene) XPE

پلی اتیلن شبکه ای شونده است که قابلیت پخت شدن دارد از جمله موارد کاربردآن روکشهای سیم و لوله های آب گرم میباشد.

 •  پلی پروپیلن (Poly propylene (PP  :

پلی پروپیلن   مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به پلی اتیلن دارد. سایر مشخصات پلی اتیلن ها را نیز داراست. یکی از عمده ترین مواد مورد استفاده در صنایع خودرو می باشد. پلی پروپیلن خود به دونوع اصلی Homo polymer، Co polymer تقسیم می شود.

 از پلی پروپیلن در تهیه الیاف میتوان استفاده کرد و وسایلی مثل موکت از این ماده تولید می شوند.

 •  پلی وینیل کلراید( PVC ):

PVC ماده ی شکننده  بوده و جزء پلاستیکهای مهندسی نمیباشد اما ماده ای ارزان است که تکنولوژی تولید آسانی دارد. این پلاستیک به فرآیند نرم کردن با روغن (Plasticizing) پاسخ میدهد و این امر باعث می شود که تبدیل به ماده ای با خواص انعطاف پذیر شود.

موارد کاربرد PVC :

انواع PVC در ساخت رویه داشبورد خودرو , روکش قرص ها, روکش ها سیم ها، فیلم های بسته بندی و کارت های اعتباری استفاده می گردد.

 •  پلی اکسی متیلن (پلی استال)( POM) :

ماده ای با خاصیت کریستالی و چقرمگی بالا می باشد و از مقاومت شیمیایی و مقاومت خستگی (Fatigue) خوبی برخوردار است. این پلاستیک عمدتا در بستها ، محورها و چرخدنده ها استفاده می شود.

 

 •  پلی متیل متال اکریلات( PMMA) :

پلی متیل متال اکریلات  دارای مقاومت شیمیایی و  پایداری ابعادی ، حرارتی و مکانیکی مناسبی می باشد . این پلاستیک بدلیل شفافیت و طول عمر بالا مصارف زیادی در کارهای تزئینی از جمله قاب چراغ ، بدنه انکیباتور، شیشه های پلاستیکی و تابلوها دارد.

 • پلی استایرین ( Poly Styrene (PS:

پلاستیکی بسیار شکننده می باشد و به فرآیند نرم کردن با روغن نیز جواب نمی دهد اما فرآیند پذیری بسیار مناسبی دارد . از جمله موارد کاربرد آن لیوانهای یکبار مصرف و ظروف غذا می باشد.

 •  اکریلونیتریل بو تا دین استایرین ABS :

این ماده متشکل از سه جزء اکریلونیترتل ، بوتادین و استایرین می باشد . با تغییر نسبتهای این سه فاز می توان خواص متفاوتی را بدست آورد. از مزایای این ماده می توان به فرایند پذیری خوب ,درصد انقباض پائین و رنج وسیع خواص آن اشاره کرد. این ماده بطور گسترده ای در صنایع کاربرد دارد.

 • پلی آمیدها - (N12, N11, N66, N6) :

از معروفترین این مواد نایلون 6 (PA 6 , N6) و نایلون 66 (PA 6.6 , N 6.6) میباشد که هم در تولید الیاف و هم در تولید قطعات مهندسی از آنها استفاده می شود. الیاف نایلون 6 بیشتر در صنعت نساجی و الیاف نایلون 66 به دلیل استحکام بهتر آن در صنعت تایرسازی کاربرد فراوان دارند.

قطعات مهندسی متنوعی نظیر بستها ، چرخدنده ها و . . . نیز نایلونها ساخته می شود..درتولید فیلم های بسته بندی مواد غذایی نیز از نایلون استفاده میشود.

 •  پلی اتیلن ترفتالات PET :

این پلاستیک هم بصورت الیاف در تولید پارچه و هم بصورت گرانول جهت تولید ظروف پلاستیکی (مانند بطری های نوشابه و فیلم های رادیولوژی مصارف انبوهی دارند.

 • پلی بوتیلن ترفتالات PBT :

PBT یک پلاستیک مهندسی با خواص مناسب می باشد که امروزه مصرف آن در صنایع رو به گسترش است . موارد مصرف آن در دستگیره خودرو - قاب دور چراغ های جلو – پایه لامپهای کم مصرف می باشد.

 • پلی کربنات P.C. :

PC پلاستیکی شفاف است که از خواص مکانیکی وحرارتی خوبی برخوردار می باشد این پلاستیک عمدتا در قابهای چراغ استفاده می شود .

 پلی یورتانها :

پلی یورتانها خود به دو دسته ترموپلاستیک و ترموست تقسیم می شوند . از جمله پلی یورتانهای ترموست می توان به لاستیکهای پلی یورتان و نیز فومهای پلی یورتان  اشاره نمود.  پلی یورتانهای ترموپلاستیک که در دسته ترموپلاستیک الاستومرها قرار می گیرند و معروف به TPU می باشند دارای خواص منحصر به فردی مثل خواص سایشی بسیار با لا و خواص شیمیایی مناسب می باشند که در سختی های متنوع تولید میگردند. از پلی یورتان با دانسیته پایین در کف کفشها استفاده می شود. فوم های صندلی نیز از نوع PU می باشد.

مهمترین خواص پلی یورتان ها از قرار زیر می باشند :

1. مقاومت سایش بالا

2. مقاومت بالا در برابر ازن

3. رنج سختی وسیع

شرکت های گروه

شرکت دانا بسپار
توليدكننده قطعات پلیمری

شرکت پلیمر پیشرفته دانا
تامین کننده مواد اولیه

شركت دانا پاسارگاد
توليد كننده قيرهاي پليمري

لامپ ها و چراغ های DBL
طراحی و ساخت لامپهای LED